سهام عدالت

خانه بحث و گفتگو در باره سهام عدالت

مديرعامل سازمان خصوصي‌سازي: 50 درصد كل مشمولان مرحله اول، آماده سازي شده

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بورس

دومين همايش سراسري روساي سازمان‌هاي اقتصادي سراسر كشور، پيرامون واگذاري سهام عدالت، با حضور وزير امور اقتصادي و دارايي، روساي سازمان‌هاي اقتصادي سراسر كشور و هم‌چنين معاونان سازمان خصوصي‌سازي، روز گذشته (دوشنبه) در وزارت امور اقتصادي و دارايي برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بورس ايسنا، دكتر غلامرضا حيدري كرد زنگنه ـ‌ مديرعامل سازمان خصوصي‌سازي ـ در اين همايش، به تشريح واگذاري سهام عدالت در سطح استان‌ها پرداخت و گفت: 50 درصد كل مشمولان مرحله اول، آماده سازي شده كه 5/2 ميليون نفر به تفكيك 336 شهرستان كشور است و اميدواريم ظرف يك ماه آينده وضعيت اين مشمولان مشخص شود.

او در ادامه گفت: پنج ميليون و 985 هزار نفر آمار اوليه از سوي نهادهاي مركزي، كميته امداد، سازمان بهزيستي و ستاد مقاومت بسيج ارائه شده و واحدهاي استاني نيز رقم پنج ميليون و 528 هزار نفر را ارائه داده‌اند كه 256 هزار نفر مغايرت بين رقم‌ها وجود دارد، هم‌چنين 866 هزار نفر به دليل داشتن نواقص به دبيرخانه ستاد داده شده و 322 هزار نفر نيز به سازمان ثبت احوال برگشت داده شده است.

كردزنگنه با اشاره به اين كه چهار ميليون و 129 هزار نفر كد ملي دريافت كرده‌اند‌، گفت: از اين تعداد 528 هزار نفر هم‌پوشاني داشته‌اند به عنوان مثال تا پنج بار مستمري‌هاي مختلف از سه نهاد دريافت مي‌كردند.

مديرعامل سازمان خصوصي‌سازي با بيان اين كه با واگذاري سهام به 2 ميليون و 530 هزار نفر، معادل كل سهامداران در 15 تا 16 سال گذشته تعداد سهامداران كشور افزايش خواهند يافت، گفت: از سال 1369 تاكنون در بورس 5/2 ميليون نفر سهامدار شده‌اند؛ در اين مدت با اضافه شدن 5/2 ميليون نفر با اعطاي سهام عدالت به آن‌ها، تعداد زيادي سهامدار خواهيم داشت، كه همين امر گسترش فرهنگ سهامداري را به دنبال دارد.

وي ادامه داد: اساسنامه شركت سرمايه‌گذاري آماده شده و پيش‌نويس آن ارائه مي‌شود كه در نهايت ستاد مركزي بايد آن را به تصويب برساند. ظرف 2 سال شركت‌ها مراحل گذار دارند تا واگذاري كل سهام عدالت به 2 دهك انجام شود پس از اين پروسه شركت‌هاي سهامي خاص به شركت‌هاي سهامي عام تبديل خواهند شد كه مي‌توانند وارد بورس شوند.

كردزنگنه با اشاره به اين كه در حال حاضر كميسيون خاص در مجلس براي رفع مشكلات و ابهامات تعاوني‌ تشكيل شده است، گفت: قرار شد كه از اصل 85 قانون اساسي استفاده شده و در تمام قوانين مربوط به اصل 44 كه نيازبه فوريت است در كميسيون خاص به تصويب برسد.

مديرعامل سازمان خصوصي‌سازي در ادامه با بيان اين كه 15 گروه تيمي از طرف اين سازمان به همه وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌هاي دولتي و شركت‌هاي مادر تخصصي اعزام شده است، اظهار كرد: پس از كارهاي انجام شده تاكنون 72 شركت مادر تخصصي و 1142 شركت زيرمجموعه آن‌ها شناسايي شده است، هم‌چنين صورت‌هاي مالي سه ساله 81 تا 83 اكثر شركت‌ها نيز دريافت شده است.

كردزنگنه به باز شدن نماد چند شركت و صنايع بزرگ هم‌چون فولاد مباركه، فولاد خوزستان و سازمان گسترش اشاره كرد و گفت: با اجرايي شدن تمام كارها، واگذاري 40 درصد سهام به عموم ،40 درصد در قالب واگذاري سهام عدالت به دو دهك پايين به صورت اقساطي صورت خواهد گرفت.

وي به تشكيل كارگروه‌هاي مختلف در سازمان خصوصي‌سازي اشاره كرد و گفت: به اجراي كامل فرمان مقام معظم رهبري خوشبين بوده و اميدواريم كه هر چه سريع‌تر اجرايي شدن تمام كارها را داشته باشيم.

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم شهریور ۱۳۸۵ساعت 19:51  توسط   |